Zespół Szkół Ekonomicznych

ul. Bukowa 38/40  87-80 Włocławek tel. 54 232 58 52

2016/2017

IV Olimpiada Hefajstosa Osób Niepełnosprawnych

 

10 czerwca 2017 r. w sobotą – odbyła się IV. już z kolei Olimpiada Hefajstosa Osób Niepełnosprawnych, której organizatorem jest Sportowe Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Eurointegracja”. Od trzech lat olimpiadę wspomagają wolontariusze z Zespołu Szkół Ekonomicznych. Wolontariuszki pomagały podczas sędziowania i rozgrywania dyscyplin olimpijskich od godz. 9.30 do 14.00. Opiekę nad wolontariuszkami sprawowała koordynator Szkolnego Koła Wolontariatu przy Zespole Szkół Ekonomicznych – pani Danuta Galczak.

Wolontariuszki, które brały udział w imprezie to : Wiktoria Krosnowska z kl. 1b, Patrycja Motylińska z kl. 1b Karolina Kowalska z kl. 1b, Aleksandra Mierzejewska z kl. 1b,  Weronika Krasucka z kl. 1b, Karolina Grzybowska z kl. 1b, Żaneta Chwiałkowska z kl. 1b, Dominika Cieniawska z kl. 1a, Marta Falkowska z kl. 3a

Wyjście do włocławskiego schroniska dla zwierząt

 9 czerwca 2017r.  młodzież z klasy 3a i 2b odwiedziła włocławskie schronisko dla zwierząt. Wyjście poprzedzone było szkolną  konkursową zbiórką karmy i legowisk dla psów i kotów zorganizowaną przez Szkolne Koło Wolontariatu. Po pełnej trudów drodze w zatłoczonym autobusie transportu miejskiego oraz pieszej wędrówce wertepowej w pełnym słońcu i przy pięknej pogodzie - dotarliśmy do celu.  Trochę musieliśmy poczekać, ponieważ wg regulaminu tej placówki  schronisko i oglądać zwierzaki można od godz. 12.00.

Po wejściu zostawiliśmy zebraną przez nas karmę w ustalonym miejscu  i rozpoczęliśmy zwiedzanie schroniska. Ułatwiły nam to dwie wolontariuszki schroniskowe , uczennice naszej szkoły, Angelika Jasiekiewicz i Marlena Bańkowska. Oglądaliśmy boksy, w których czekały na nas,  przyjaźnie machając ogonkami i szczekając -  pieski wszelkiej maści – małe, duże, szczeniaczki i psi staruszkowie. Przywitaniom nie było końca. Obok psich boksów w kociarni czekały na  nas kocie piękności – ciche, eleganckie i miziaste. Jako że było to gorące, słoneczne, wręcz upalne południe większość kotów spała w specjalnie dla niech przygotowanych budkach.  Szkoda, że procedury schroniska nie pozwoliły na wyprowadzenie części psów na spacer. Po godzinie ochów  i achów, głasków,  miziań i słów pieszczotliwych opuściliśmy dom bezdomnych zwierząt. Z nadzieją, że szybko znajdą dom. Że znajdą, już na zawsze, swojego dobrego człowieka. Kto wie, może ktoś spośród uczniów zechce adoptować przyjaciela- kota lub psa ?  A może komuś spodoba się praca ze zwierzętami i dla zwierząt  i zostanie wolontariuszem schroniskowym, tak jak Angelika  i Marlena ? Mam nadzieję,  że ta wizyta choć w części pomoże w podjęciu takiej decyzji. W przyszłym roku wspomożemy Kociarnię przy ulicy Cichej.  Popatrzcie na zdjęcia. Koordynator Szkolnego Koła Wolontariatu  Danuta Galczak


Dla środowiska lokalnego

      W dniu 20 maja 2017 r. członkowie Szkolnego Koła PCK po raz kolejny aktywnie uczestniczyli w zbiórce pieniężnej pn. „Pomagamy potrzebującym” organizowanej przez Oddział Rejonowy PCK we Włocławku. Do puszek kwestarskich  ogółem zebrano 1.360,87 zł. Środki te zostaną przeznaczone na pomoc dla rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji bytowej. Młodzież ZSE zachęcała do działania i aktywności na rzecz potrzebujących opiekun SK PCK p. I. Oleradzka. Uczennice, które wsparły szczytny cel: Aleksandra Śmietańska, Karolina Lewandowska, Katarzyna Sierakowska, Malwina Rosiak, Paulina Szczech, Angelika Grajbich, Klaudia Szydłowska, Karolina Gawrysiak, Paulina Grochólska, Natalia Zakrzewska, Katarzyna Drzewiecka, Angelika Jasiekiewicz, Marlena Bańkowska, Katarzyna Ulczycka, Weronika Kwiatkowska, Ewelina Puchalska, Marta Falkowska – patrz Galeria zdjęć …


Spotkanie z pisarką Katarzyną Sarnowską w filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Centrum Kultury Browar B.

 

26 maja 2017r. w filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Centrum Kultury Browar B. odbyło się spotkanie z pisarką, Panią Katarzyną Sarnowską. W spotkaniu wzięła udział klasa 2a z opiekunem i współorganizatorem spotkania Panią Danutą Galczak.

Katarzyna Sarnowska jest włocławianką, pisarką, tłumaczem z języka angielskiego, prowadzi również zajęcia ze studentami. Literatura zawsze zajmowała w jej życiu szczególne miejsce. Skończyła renomowane włocławskie Liceum Ziemi Kujawskiej i właśnie tam pasją literacką zaraził ją polonista, Pan Włodzimierz Rutkowski. To pod jego wpływem zaczęła interesować się literaturą, a poezją w szczególności. Studiowała anglistykę i została tłumaczem. Przetłumaczyła między innymi – „Rozmowy z aniołami” Gitty Mallasz.  W 2010 r. została wydana jej pierwsza powieść „Smak życia”.  Potem była książka dla dzieci „Przygody Kamili”.

„Smak życia” to książka adresowana przede wszystkim do kobiet.  Bohaterką jest 40latka, która pod wpływem pewnym okoliczności życiowych postanawia zmienić całe swoje życie i spełnić marzenia.

W 2016 r. powstała książka „Miłość w kolorze sepii”. Pomysł książki zrodził się po wysłuchaniu rodzinnych historii związanych z romansem babci autorki z podporucznikiem Wojska Polskiego. Akcja książki toczy się w okresie międzywojennym.

Następna książka „Szept anioła” (jak dotychczas ostatnia) wydana została w 2017r. W ręce bohaterki książki , będącej w karkołomnej sytuacji życiowej wpada przez przypadek książka „Rozmowy z aniołami” – co staje się przełomem w jej życiu.

Spotkanie przebiegało w miłej, sympatycznej atmosferze. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia  plonu pracy literackiej pisarki, wysłuchania jej interesującej opowieści o sobie i sztuce pisania.

Mamy nadzieję, na następną literacką  próbę poczytnej włocławskiej pisarki.

 

Spotkanie zorganizowane zostało we współpracy biblioteki publicznej ze szkolną.

Podczas drugiej części naszego pobytu w Centrum Kultury Browar B. obejrzeliśmy wystawę „Żołnierze wyklęci” autorstwa jednego z osadzonych Zakładu Karnego w Mielęcinie.

 


W dniu 18 maja 2017 roku w Urzędzie Miasta Włocławek odbył się etap miejski VI Olimpiady Obrony Cywilnej.  Olimpiada ma na celu upowszechniać i pogłębiać wiedzę z zakresu bezpieczeństwa, obrony cywilnej rozumianej, jako szeroko pojęta ochrona ludności . Jej zadaniem jest podnoszenie świadomości występowania zagrożeń cywilizacyjnych wśród młodzieży.

Naszą szkołę reprezentował zespół w składzie:

Weronika Kwiatkowska klasa 2 b Technikum nr 3.

Jakub Izraelski klasa 1 d Technikum nr 3.

Zespół Szkół Ekonomicznych po raz kolejny zajął pierwsze miejsce i będzie Reprezentować miasto Włocławek w VI Wojewódzkiej Olimpiadzie Obrony Cywilnej 2017 0rganizowanej przez Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy !

Serdecznie gratulujemy !!!

Nauczycielem przygotowującym młodzież do Olimpiady była Pani Monika Krzeszewska.

 


„Lekcja patriotyzmu”
Na początku maja świętujemy rocznice ważnych wydarzeń historycznych. O nich właśnie przypominała akademia szkolna, która odbyła się 10 maja br. Uczniowie manifestowali swoją patriotyczną postawę ubrani na galowo, wsłuchani w poetyckie strofy i śpiewający pieśni narodowe. Było z patosem i górnolotnymi słowami, ale nie mogło być inaczej, „ przecież naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości…”. Akademię zakończyło przesłanie A. Asnyka ”… Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy, choć macie sami doskonalsze wznieść…” (M. W.) - ( zdjęcia w Galerii …)
Pamiętamy: -3 maja 1791 r. Sejm uchwalił Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej, pierwszą w Europie ustawę zasadniczą wprowadzającą podstawy demokratyczne do ustroju państwowego; - 8 maja 1945 r. podpisana została kapitulacja Niemiec kończąca II wojnę światową, w której zginęło kilka milionów naszych rodaków; - 1 maja 2004 r. Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej;- 2 maja Dzień Flagi i wszystkich symboli państwowości polskiej.
   „Wędrówką życie jest człowieka”


W ostatnim tygodniu kwietnia 2017 r. pożegnaliśmy klasy czwarte Technikum nr 3. Przed maturalnym maratonem spotkali się wszyscy, aby wspominać ostatnie lata i podsumować pobyt w szkole. Gdy świadomość o tym fakcie dotarła do maturzystów, nie obyło się bez łez. Dyrektor szkoły p. R. Hałasiński nagrodził statuetkami uczniów, którzy zakończyli naukę wyróżnieniem ( w tym roku było ich siedemnastu) ( zdjęcia w Galerii …). Maturzyści otrzymali także nagrody za aktywność w różnych dziedzinach: artystycznej, sportowej, pracę w wolontariacie oraz reprezentowanie szkoły w olimpiadach i konkursach przedmiotowych. Młodsi koledzy przygotowali część artystyczną, którą był montaż słowno- muzyczny pn. „ Z pamiętnika ekonomisty i logistyka” . Wszyscy bawili się wesoło. Na koniec wychowawcy rozdali świadectwa ukończenia szkoły. (M.W.)

Wyjazd do Biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Pod koniec lutego  do naszej szkoła dotarła informacja o zorganizowaniu przez bibliotekę Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy Konkursu Wiedzy o Książce, Bibliotece
 i Nowych Mediach. Konkurs adresowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Inauguracją I Edycji Konkursu był temat „Biblioteka moich marzeń”.  Uczestnicy konkursu mieli za zadanie przelanie na papier swoich wrażeń, myśli, spostrzeżeń, przemyśleń, marzeń – dotyczących biblioteki. Pracę można było oprzeć na literaturze,  można było również  wykonać  ją całkowicie samodzielnie, wykorzystując  własne doświadczenia, relacje z bibliotek poznanych w czasie wakacji czy podróży, można było także użyć wyobraźni i opisać bibliotekę,
z której  chętnie można by było korzystać.  

Z naszej szkoły zamiar uczestniczenia w konkursie wyraziła  Karolina Grzybowska z kl. 1b.  Karolina w piękny sposób ujęła temat biblioteki  marzeń.  Jej podejście do tematu miało charakter bardzo osobisty, indywidualny. W piękny sposób opisała  jaką bibliotekę chciałaby stworzyć ona sama, komu ta biblioteka by służyła, jakie byłyby jej cele, jak by wyglądała. We wstępie podparła się odpowiednią literaturą. Pracy towarzyszyło wiele cytatów.  Po wysłaniu pracy z niecierpliwością oczekiwaliśmy na rezultaty i wyniki. Informację o uroczystości  rozstrzygnięcia konkursu otrzymaliśmy 17 kwietnia.  Szanowne jury zapraszało nas 27 kwietnia na galę konkursową połączoną z wręczeniem nagród i wyróżnień.  

W trakcie uroczystości dowiedziałyśmy się, że w konkursie brało udział niemal 70 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z naszego województwa. Głównie z Bydgoszczy, Brodnicy, Grudziądza, Inowrocławia. Karolina była jedyną przedstawicielką naszego pięknego miasta. Okazało się, że niemal wszystkie laury powędrowały do uczniów IX LO w Bydgoszczy.  W dwóch kategoriach – literackiej i naukowej (?) zwyciężyli uczniowie IX LO z Bydgoszczy.  Reszta uczestników, a wśród nich również Karolina – otrzymała dyplomy uczestnictwa.

Gali rozstrzygnięcia konkursu towarzyszyły prezentacje o książce i nowych mediach przygotowane przez studentów Bibliologii i Informacji Naukowej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Kilkakrotnie w trakcie wykładów cytowane były prace uczestników, w tym również praca Karoliny.

 Bardzo atrakcyjną formą tego spotkania było zwiedzanie biblioteki. Biblioteka UKW jest piękna, przestronna i przede wszystkim funkcjonalna. Jej księgozbiór liczy ponad 800 tysięcy. Biblioteka pełni zadania dydaktyczne, naukowe i usługowe.  Z jej zasobów mogą korzystać studenci, naukowcy, mieszkańcy Bydgoszczy i regionu.  Biblioteka to nie tylko pomieszczenia wypożyczalni czy czytelni, ale również sale wykładowe i wystawiennicze; pomieszczenia do cichego czytania i nauki; specjalne pokoje przystosowane dla potrzeb naukowych studentów z niepełnosprawnościami.   A oto praca Karoliny a także fotorelacja z pobytu w bydgoskiej bibliotece.                                                                                                              Danuta Galczak  Odsyłacz do pliku *.pdf 


Mannequin Challenge w Miejskiej Bibliotece Publicznej
Uczniowie z kl. 2c pod opieką p. Danuty Galczak w ramach współpracy biblioteki szkolnej z publiczną wzięli udział w imprezie Mannequin Challenge, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Happening towarzyszył Światowemu Dniu Książki i Praw Autorskich, przypadającemu 23 kwietnia. Manneguin Challenge polega na zatrzymaniu się i trwaniu przez kilka minut w wybranej pozie. Tym razem zatrzymaliśmy się z książką w ręku, ponieważ impreza miała na celu promowanie czytelnictwa i podkreślanie znaczenia książki w naszym życiu. Inicjatywa ta wzbudziła zainteresowanie i zaciekawienie młodzieży, ponieważ z taką formą promowania książki zetknęła się po raz pierwszy. Obchody Światowego Dnia Książki i Praw autorskich w Miejskiej Bibliotece Publicznej uświetniła wystawa malarstwa Pani Bożeny Broniszewskiej – prezes Włocławskiego Integracyjnego Stowarzyszenia Artystów „Pasja”, którą nie omieszkaliśmy zwiedzić i pozachwycać się, co zarejestrowały aparaty fotograficzne. Natomiast biblioteka szkolna Zespołu Szkół Ekonomicznych z okazji pwiatowego Dnia Książki i Praw Autorskich a także z okazji przypadającego 8 maja Dnia Bibliotekarza i Bibliotek – ogłosiła konkurs fotograficzny „Książka – Nasz Przewodnik Po Życiu”. Do 8 maja wszyscy chętni proszeni są o przyniesienie do biblioteki trzech zdjęć w formacie 10/15 tematycznie związanych z tytułem konkursu. Liczy się wyobraźnia, pomysł, idea. Laureaci otrzymają nagrody książkowe. Po konkursie, jak zwykle, wystawa ! Zapraszam ! Tutaj możecie zobaczyć relację z imprezy, zdjęcia i film video: http://ddwloclawek.pl/pl/14_kultura_i_edukacja/24794_mannequin_challenge_w_bibliotece_zrobili_to_zeby_promowac_czytelnictwo.html
 
31 marca odbył się etap okręgowy Olimpiady innowacji Technicznych i Wynalazczości (zawody w Zespole Szkół Elektrycznych we Włocławku). Udział wzięło troje naszych uczniów. Opiekun: Piotr Lewandowski.

Finaliści Olimpiady Wiedzy o Polskim i Europejskim Rynku Pracy

Paulina Jóźwińska, Klaudia Wyczałkowska i Przemysław Florczak z klasy trzeciej technikum uzyskali tytuły finalistów Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Polskim i Europejskim Rynku Pracy. Finał VI edycji olimpiady odbył się 31 marca 2017 roku  w Białymstoku. W etapie finałowym nasi uczniowie  pokonali 100 osób z całej Polski. W finale wzięli również udział: Sylwia Mroczkowska, Patryk Borecki, Łukasz Skonieczny i Maciej Sawko. Uczniowie przygotowywali się do udziału w olimpiadzie po opieką merytoryczną nauczycielki przedmiotów zawodowych pani Joanny Żuchowicz – Kwiatkowskiej.

Olimpiada miała charakter interdyscyplinarny a ideą przyświecającą olimpiadzie było pogłębianie wiadomości i umiejętności przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych niezbędnych dla zrozumienia funkcjonowania polskiego i europejskiego rynku pracy, doskonalenie umiejętności poruszania się na tym rynku z uwzględnieniem jego zmienności i konkurencyjności, propagowanie działań polegających na zapobieganiu wykluczeniu społecznemu, pogłębianie wiedzy na temat strefy euro, popularyzacja wiedzy o systemach kształcenia zawodowego w różnych krajach, uzupełnienie realizowanego w szkołach procesu kształcenia i rozwijanie zainteresowań uczniów w zakresie wykraczającym poza ścisłe ramy programowe wiedzy o polskim i europejskim rynku pracy.

Honorowy Patronat nad  olimpiadą objęli m.in.: Pani Maria Koc - Wicemarszałek Senatu RP, Pani prof. dr hab. Barbara Kudrycka - poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Finalistom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !!!

 

Uczennice „Ekonomika” laureatkami międzyszkolnego konkursu fotograficznego !

 31 marca 2017r. odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie międzyszkolnego konkursu plastyczno-fotograficznego pn. „Niebieskie natchnienie”. Konkurs został zorganizowany z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Honorowy patronat nad konkursem sprawował Prezydent Miasta Pan Marek Wojtkowski.

II miejsce w konkursie zdobyła Martyna Arent z kl. 3a, natomiast III miejsce należało do Wiktorii Krosnowskiej z kl. 1b. To już kolejne laury dla tych uczennic w konkursach  fotograficznych . Serdeczne gratulacje !                                                                         Danuta Galczak

Kolejna przedświąteczna akcja Banku Żywności

Wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu przy Zespole Szkół Ekonomicznych po raz kolejny wzięli aktywny udział w zbiórce żywności wspierając przedświątecznie potrzebujące rodziny
z Włocławka. Akcja prowadzona była w kilku marketach włocławskich. Nasi wolontariusze działali w Tesco, w piątek 31 marca 2017r. w godz. 8.00 – 15.00.   W tym dniu zebrano 377, 51 kg produktów, natomiast łącznie przez cały weekend we wszystkich marketach 1734, 10 kg. Patrycja Motylińska, Klaudia Górska, Ola Śmietańska, Wiktoria Krosnowska, Karolina Gawrysiak, Klaudia Szydłowska, Karolina Grzybowska, Karolina Lewandowska, Ola Mierzejewska, Paulina Szczech, Dominika Cieniawska, Norbert Nowaczewski, Roksana Laskowska, Żaneta Chwiałkowska, Weronika Krasucka, Tomek Głuszkowski, Karolina Kujawska, Weronika Pawlak, Wiktoria Pawłowska, Ada Kuraczyk – dziękuję ! koordynator S K Wolontariatu Danuta Galczak

FINALISTKA KONKURSU

Natalia Jaworska (4d) zajęła II miejsce w  II Regionalnym Konkursie Młodych Logistyków którego celem było rozbudzenie oraz rozwój wiedzy i umiejętności logistycznych wśród młodzieży. Konkurs obejmował podstawową wiedzę i umiejętności z zakresu logistyki, transportu i spedycji. Podczas finału szkołę reprezentowało  9 uczniów  z klas logistycznych (3c, 3d, 4d). Opieka nad uczniami Monika Otto i Monika Krzeszewska.

Z przyjemnością chcemy poinformować, że uczniowie Ekonomika: Aneta Kordylewska, Paulina Szczech, Katarzyna Ulczycka, Rafał Wiliński, przeszli eliminacje do II etapu I edycji Olimpiady Wiedzy o Biznesie i Innowacjach.   Gratulujemy i życzymy powodzenia w II etapie !!! Pozostałym uczniom dziękujemy za wzięcie udziału w Olimpiadzie.  Opiekunem merytorycznym w/w Olimpiady jest p. Agnieszka Gołembiewska

OGÓLNOPOLSKI KONKURS WIEDZY O PRAWIE WYBORCZYM „WYBIERAM WYBORY”
1 MARCA 2017 ROKU w ZSE we Włocławku, odbył się etap szkolny Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o prawie wyborczym, zorganizowany przez Państwową Komisję Wyborczą wraz z Krajowym Biurem Wyborczym. Do testu podeszła uczennica klasy III D ANITA NOWAK. Opiekunem była p. Izabela Łopuszyńska - Urban. Czekamy na wyniki etapu szkolnego.
Nasza szkoła od czterech lat jest wymieniana w Ogólnopolskim Rankingu Szkół opracowanym przez "Perspektywy" i znajduje się w gronie 50 techników województwa kujawsko-pomorskiego. W 2017 roku włocławski Ekonomik zajął 46 miejsce wśród techników naszego województwa. W Rankingu Techników brane są pod uwagę sukcesy w olimpiadach- 20%, matura-przedmioty obowiązkowe- 25%, matura - przedmioty dodatkowe-25%, wyniki egzaminów zawodowych- 30%. 

WII Regionalny Konkurs Młodych Logistyków


18 stycznia w naszej szkole odbył się etap szkolny konkursu dla Logistyków organizowany przez KSW we Włocławku. Uczniowie zmierzyli się z 25 pytaniami testowymi z zakresu transportu, magazynowania, dystrybucji. Na finalistów Czekaja cenne nagrody. Opiekunami konkursu są Monika Krzeszewska i Monika Otto

Wycieczka do Galerii Sztuki Współczesnej

Odwiedziliśmy dzisiaj (18 stycznia 2017) z klasami: 2c i 2d - włocławską Galerię Sztuki Współczesnej. Zwiedzaliśmy wystawę Pawła Nowaka "Konteksty drogi - 1996-2016". Na wystawę złożyły się rysunki wiecznym piórem, obrazy w technice reliefowej w papierze, papierowe asamblaże, obrazy na płótnie - akrylowe i olejne. Paweł Nowak pochodzi z Aleksandrowa Kujawskiego. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki (1979-1986). Uczestniczył w ok. 50.wystawach zbiorowych. Zrealizował ok. 20. wystaw indywidualnych.


Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała w „Ekonomiku” !

17 stycznia 2017 r. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała również w Zespole Szkół Ekonomicznych. W ramach świątecznego grania odbyła się aukcja przedmiotów darowanych przez nauczycieli i uczniów, wielka loteria fantowa, degustacja wypieków autorstwa Pani Anny Chojnackiej, nauczającej religii w naszej szkole.  O oprawę muzyczną zadbali chłopcy z klasy 2e. Wspaniała zabawa i dary serca były priorytetem w tym bardzo ważnym dla szkoły dniu.  Jesteśmy dumni, że mogliśmy wesprzeć wspaniałe dzieło Jurka Owsiaka. Świadomość, że włączamy się w pomoc  potrzebującym zmotywowała wszystkich do zbiórki pieniędzy. Udało nam się zebrać 840 zł ! Imprezę zorganizowała młodzież pod opieką PP- Izabeli Czerwińskiej, Danuty Galczak i Anny Chojnackiej.


Podziękowanie dla Szkolnego Koła Wolontariatu działającego przy Zespole Szkół Ekonomicznych we Włocławku od Prezesa Fundacji Acts of Mercy z USA.

Nasze Szkolne Koło Wolontariatu działa bardzo prężnie biorąc udział w różnego rodzaju akcjach na rzecz potrzebujących. We wrześniu i październiku włączyliśmy się w akcję na rzecz osieroconych dzieci w Kenii  pn. „Kredki dla dzieci w Afryce”. Zbieraliśmy przybory szkolne. Akcja miała na celu lepszy dostęp do nauki dla kenijskich osieroconych  dzieci. W styczniu otrzymaliśmy podziękowania od  Prezesa Fundacji Acts of Mercy  Pani Doroty Muszyńskiej z USA. Koordynatorem akcji w Polsce była Pani Wioletta Kołodziejczyk z Wałbrzycha. Udział w akcji jest potwierdzeniem, że działamy nie tylko na rzecz społeczności lokalnej, ale wychodzimy z inicjatywą pomocy również poza granice  naszego kraju.  Dziękuję serdecznie młodzieży, która wzięła udział w akcji. Szczególne podziękowania należą się Pani Annie Chojnackiej, która bardzo aktywnie włączyła się do akcji, motywując młodzież do wspaniałej pomocy. Dziękuję ! Koordynator Szkolnego Koła Wolontariatu  Danuta Galczak

„Prymusi Pomorza i Kujaw”

Uczniowie Patryk Borecki i Maciej Sawko z klasy 3c technikum zostali stypendystami Projektu „Prymus Pomorza i Kujaw”. Celem projektu stypendialnego jest zapewnienie wsparcia finansowego dla uzdolnionych uczniów w zakresie przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, języków obcych, matematyki i przedsiębiorczości w regionie kujawsko-pomorskim. Stypendyści, w okresie otrzymywania stypendium, podlegają opiece dydaktycznej prowadzonej przez nauczycielkę przedmiotów zawodowych Panią Joannę Żuchowicz – Kwiatkowską. Stypendyści realizują założenia indywidualnego planu rozwoju edukacyjnego sporządzonego wraz z opiekunem.

O stypendium na dany rok szkolny mógł ubiegać się uczeń, który uzyskał tytuł finalisty olimpiady, najwyższą ocenę klasyfikacyjną m.in. z przedsiębiorczości oraz wysoką średnią ocen na świadectwie szkolnym. Kwota stypendium to 3000 zł. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Obsługę programu stypendialnego wykonuje Urzędu Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu. Stypendystom gratulujemy i życzymy sukcesów !!!

Szczególne podziękowania kierujemy dla Wiktorii Pawlos z klasy 3d za wykonanie zdjęć naszych stypendystów, które znajdują się w galerii.

   

Katarzyna Drzewiecka, uczennica klasy II b technikum zajęła II miejsce w konkursie na prezentację multimedialną w ramach programu „Powiedz Stop Dopalaczom – Chroń swoje życie”, współfinansowanego ze środków Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Konkurs zorganizował Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża we Włocławku. Wzięło w nim udział 19 uczniów z klas IIa i IIb technikum, z nich do etapu międzyszkolnego zgłoszonych zostało 11 prac uczniów (Zakrzewska Natalia, Drzewiecka Katarzyna, Ulczycka Katarzyna, Puchalska Ewelina, Szczech Paulina, Rosiak Malwina, Bożenda Marlena, Gawrysiak Karolina, Laskowska Roksana, Lewandowska Karolina, Lewandowska Paulina).

Szkolnym organizatorem konkursu były p. Dorota Andrzejewska, pedagog szkolny (opieka merytoryczna) i p. Irena Oleradzka – opiekun szkolnego koła PCK.

Gratulujemy Naszej Laureatce – Kasi Drzewieckiej J

  Spotkanie z pisarką w Miejskiej Bibliotece Publicznej

 

7 grudnia 2016 r. młodzież z klasy 1d Zespołu Szkół Ekonomicznych pod opieką p. Danuty Galczak – uczestniczyła w spotkaniu autorskim z pisarką Małgorzatą Szumską. Pani Małgorzata pasjonuje się nie tylko literaturą. Jest również aktorką teatru lalek, podróżniczką, wolontariuszką. Zwiedziła m.in. Syberię, Filipiny, Indie.

Plonem podróży sentymentalnej śladami swoich dziadków, zesłanych na Syberię, jest książka „Zielona sukienka”, w której przedstawia rodzinną historię miłości i cierpienia. Spotkanie było ilustrowane zdjęciami i filmami z syberyjskiej wyprawy. Młodzież była pod ogromnym wrażeniem realistycznej, plastycznej historii dwojga kochających się ludzi. Pisarka w ujmujący sposób opowiadała o swoich pasjach i przeżyciach.

Po spotkaniu otrzymaliśmy egzemplarz książki Małgorzaty Szumskiej z jej dedykacją dla biblioteki Zespołu Szkół Ekonomicznych. Zapraszam do zgłębiania tej fascynującej lektury.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Z. Arentowicza i odbyło się w sali kameralnej biblioteki.

Więcej zdjęć na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej – www.biblioteka.wloclawek.pl

Informacje i zdjęcia na stronie biblioteki Zespołu Szkół Ekonomicznych – www.zse-biblioteka.424.pl


Uczennice „Ekonomika” laureatkami międzyszkolnego konkursu fotograficznego !

8 grudnia 2016r. odbyła się gala rozstrzygająca III edycję konkursu fotograficznego organizowanego przez Zespół Szkół Samochodowych we Włocławku. Tym razem konkurs nosił nazwę  „Literackie witraże w barwach jesieni.  Gala miała piękną oprawę plastyczno-literacką.  Po montażu słowno – muzycznym  dyrektor szkoły Pan Henryk Suwała wręczył nagrody i wyróżnienia.

I miejsce w kategorii „Kolaż” zdobyła Wiktoria Krosnowska z kl. 1b

II miejsce w kategorii „Zdjęcie” zdobyła Wiktoria Krosnowska z kl. 1b

Wyróżnienie w konkursie otrzymała Martyna Arent z kl. 3a

Opiekunem merytorycznym uczennic była p. Danuta Galczak. Serdecznie gratulujemy ! Informacje i zdjęcia również na stronie internetowej biblioteki Zespołu Szkół Ekonomicznych – www.zse-biblioteka.424.pl Oraz na stronie internetowej Zespołu Szkół Samochodowych – www.zss.q4.pl


11 października o godzinie 14.00 w sali nr 5 ratusza przy Zielonym Rynku miała miejsce I sesja Młodzieżowej Rady Miasta Włocławek VII kadencji. Zgodnie z § 8 ust. 2 Statutu Młodzieżowej Rady Miasta Włocławek, Przewodniczący Rady Miasta zwołał I sesję Młodzieżowej Rady Miasta Włocławek VII kadencji.
Zespół Szkół Ekonomicznych we Włocławku reprezentują 3 osoby [spośród 25 radnych MRM] tj. Anita Nowak [Komisja samorządowa i zespół prasowy], Kacper Pietrzak [Komisja sportu i rekreacji] oraz Korneliusz Łęgowski [Komisja sportu i rekreacji]. 
Koordynator Młodzieżowej Rady Miasta w ZSE p. Izabela Łopuszyńska - Urban.  
OLIMPIADA WIEDZY EKONOMICZNEJ
9 listopada br. uczniowie Ekonomika uczestniczyli w etapie szkolnym XXX edycji Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Tematem przewodnim bieżącej edycji jest "Państwo a gospodarka". Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej to szereg działań, których celem jest upowszechnianie wiedzy o współczesnej gospodarce. Organizatorem OWE jest Polskie Towarzystwo Ekonomiczne. W zawodach I stopnia wzięło udział 19 uczniów naszej szkoły. Młodzież odpowiadała na pytanie opisowe związane z tematem przewodnim, rozwiązywała zadanie z podstaw ekonomii i odpowiadała na 30 pytań testowych. Opiekunem merytorycznym jest p. Agnieszka Gołembiewska


 

W dniu 07.11.2016r. odbyły się zajęcia profilaktyczne dla klas Iszych technikum z zakresu problematyki związanej z „PIGUŁKĄ GWAŁTU”, które przeprowadziła funkcjonariuszka Straży Miejskiej p. Aneta Kuczyńska. Powyższą akcję zorganizowali pedagodzy szkolni p. Dorota Andrzejewska i p. Magdalena Harmacińska w ramach współpracy szkoły ze Strażą Miejską we Włocławku.

   

3 listopada 2016r. odbył się w naszej szkole Etap Szkolny OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY WIEDZY O RODZINIE, której organizatorem był Wydział Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Uczniowie musieli wykazać się znajomością przepisów prawa polskiego (w tym konkordatowego) dotyczącego                                         w szczególności małżeństwa i rodziny, możliwości pomocy osobom dotkniętym przemocą, praw i obowiązków dziecka, rodziców, małżonków. Do udziału w olimpiadzie uczniów przygotowywały                                         p. Dorota Andrzejewska, p. Izabela Łopuszyńska-Urban i p. Anna Chojnacka. Uczniowie z klas IIe i IIIc rozwiązywali test wiedzy                w 2-osobowych zespołach:

Natalia Marciniak i Angelika Słomczewska (I miejsce)

Patrycja Redecka i Marta Kaczanowska (II miejsce)

Paulina Jóźwińska i Klaudia Wyczałkowska (II miejsce) 

Magda Jankowska i Dominika Wiesławska (II  miejsce)

Damian Politański i Maciej Sawko (III miejsce)

Mateusz Andrzejewski i Szymon Lewandowski (III miejsce)

Patryk Borecki i Przemysław Florczak (IV miejsce)

Szymon Gościński i Konrad Ciesielski (IV miejsce)

Niestety żadna para nie zakwalifikowała się do etapu okręgowego.

 

  MUZYKA I POEZJA

Listopad, z racji swojego refleksyjnego nastroju, nazywany jest miesiącem poezji. W dniu 7 listopada na terenie szkoły odbył się koncert Filharmonii Pomorskiej z Bydgoszczy. W koncercie uczestniczyły klasy pierwsze. więcej Poezja to coś pięknego, wzniosłego, przez wielu artystów wzbogacanego muzyką. Z połączenia muzyki i poezji powstały niezapomniane pieśni i piosenki artystyczne, patriotyczne, historyczne, ludowe, które nie tylko reprezentowali ale także wspólnie z publicznością wykonywali. Współorganizator p. Monika Otto

 

Dla środowiska lokalnego

      Członkowie Szkolnego Koła PCK uczestniczyli jak co roku, w zbiórce pieniężnej  organizowanej przez Oddział Rejonowy PCK. Do puszek kwestarskich  wrzucono 4.332 zł. Zebrane środki zostaną przeznaczone na pomoc socjalną dla rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji bytowej. Młodzież ZSE zachęciła do działania i aktywności na rzecz potrzebujących opiekun SK PCK p. I. Oleradzka.  

WYNIKI I ETAPU OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY LOGISTYCZNEJ


Do etapu okręgowego zakwalifikowali sie nastepujacy uczniowie:

Roksana Andrzejczyk (4d) Paulina Nowakowska (4d) Paulina Jóźwińska (3c) Patryk Borecki (3c)

GRATULUJEMY !!!


Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „Powakacyjne reminiscencje”

Na konkurs fotograficzny „Powakacyjne reminiscencje” wpłynęło 25 zdjęć. Po długich rozważaniach jury w składzie: p. dyr. Maria Walczak, p. Anna Chojnacka, p. Danuta Galczak – postanowiło przyznać:

I nagrodę Wiktorii Pawlos z kl. 3d

II nagrodę ex aequo Martynie Arent i Joannie Kalocińskiej z kl. 3a

III nagrodę ex aequo Sylwii Mroczkowskiej z kl. 3a i Wiktorii Krosnowskiej z kl. 1bU

 Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w bibliotece szkolnej
 7 października o godz. 10.25

Gratuluję wyróżnionym i zachęcam do udziału w konkursach organizowanych przez naszą bibliotekę.

Jednocześnie informuję, że od 10 października do końca miesiąca nagrodzone zdjęcia można podziwiać w trakcie wystawy pokonkursowej w holu szkoły, na parterze. Zapraszam !


Nasi wolontariusze w akcji !

23 i 24 września 2016r. w marketach Biedronka i Stokrotka trwała zbiórka produktów żywnościowych dla rodzin potrzebujących z Włocławka pn” Podziel się posiłkiem” Banku Żywności.  Zbiórkę prowadzili wolontariusze z naszej szkoły pod opieką koordynatora Szkolnego Koła Wolontariatu – Pani Danuty Galczak. Zbiórkę na terenie Włocławka zorganizował Włocławski Wolontariat Młodzieżowy z Panią Krystyną Marszałek na czele. Łącznie zebrano 937, 09 kg produktów. 10 paczek z produktami żywnościowymi trafi do rodzin uczniów naszej szkoły. Wolontariusze biorący udział w akcji to : Karolina Kujawska kl.1b, Ola Mierzejewska kl. 1b, Weronika Krasucka kl. 1b, Karolina Grzybowska kl. 1b, Żaneta Chwiałkowska kl. 1b, Wiktoria Krosnowska kl. 1b, Ola Zwolińska kl. 1b, Paula Sobocińska kl. 1b, Ola Śmietańska kl. 2a, Roksana Laskowska kl. 2a, Karolina Lewandowska kl. 2a, Paulina Szczech kl. 2a, Karolina Gawrysiak kl. 2a, Katarzyna Sierakowska kl. 2a, Mateusz Dubacki kl. 2a, Marlena Bańkowska kl. 2b, Angelika Jasiekiewicz kl. 2b, Roksana Kozińska kl. 2b, Angelika Wal kl. 2b, Adrianna Kuraczyk kl. 3b, Adrianna Karaś kl. 3b, Milena Gąska kl. 4d.


    Narodowe Czytanie  „Quo Vadis”  Henryka Sienkiewicza w Zespole Szkół   Ekonomicznych J

               3 września 2016 r. w Zespole Szkół Ekonomicznych miała miejsce V Edycja Akcji Narodowego Czytania. Tym razem zagłosowano na „Quo vadis?” Henryka Sienkiewicza.

„To piękna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić” – tak o „Quo vadis” mówił Prezydent RP Andrzej Duda ogłaszając wyniki głosowania.

Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r., w którym lekturą był „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, rok później „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, w 2015 r. „Lalki” Bolesława Prusa.

Celem akcji jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, na potrzebę dbałości o polszczyznę i poczucie wspólnej tożsamości.

„Quo vadis” to powieść historyczna. Drukowano ją najpierw w odcinkach w „Gazecie Polskiej” w latach 1895-1896. W 1896 r. w Krakowie została wydana w formie druku zwartego.

Powieść została przetłumaczona na ponad 50 języków. Część rękopisu przechowywana jest w Ossolineum we Wrocławiu.

W 1905 r. Henryk Sienkiewicz został laureatem literackiej Nagrody Nobla za „wybitne osiągnięcia pisarskie w literaturze epickiej”, a więc i za „Quo vadis”.

Tytuł książki to łaciński zwrot oznaczający „Dokąd  idziesz ?”. Odwołuje się on do słów „Quo vadis, Domine? „ („Dokąd idziesz, Panie? „), wypowiedzianych przez apostoła Piotra do Chrystusa.

Ilustracje do powieści wykonali m.in. znani malarze: Piotr Stachiewicz i Jan Styka.

Akcja powieści rozgrywa się głównie w Rzymie, podczas sześciu ostatnich lat panowania Nerona (63-69rok). Głównym wątkiem jest miłość Winicjusza i Ligii. Winicjusz to patrycjusz rzymski a Ligia – chrześcijanka, zakładniczka pochodząca z plemienia Ligów.  Wątek historyczny skupia się na osobie rzymskiego cesarza Nerona, a także na prześladowaniach chrześcijan.

Przed napisaniem powieści Sienkiewicz kilkakrotnie był w Rzymie, po którym oprowadzał go znany malarz Henryk Siemiradzki.  Obrazy malarza przypominające czasy starożytnego Rzymu i prześladowań pierwszych chrześcijan wywarły na pisarzu olbrzymie wrażenie.

Sienkiewicz wnikliwie studiował historię starożytną. Zamierzał stworzyć powieść niosącą uniwersalne wartości – jak walka dobra ze złem, zwycięstwo ducha wolności nad tyranią.

Powieść wielokrotnie ekranizowano, m.in. we Włoszech, we Francji, w USA. W 2002 r. powstała polska ekranizacja „Quo vadis” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza, z Pawłem Delągiem w roli Winicjusza, Magdą Mielcarz w roli Ligii oraz Michałem Bajorem w roli Nerona.

Po informacjach wstępnych, które przedstawiła uczennica Dominika Biesiadzińska, nastąpił moment rozpoczęcia czytania. Jako pierwszy fragment powieści przedstawił dyrektor szkoły Pan Robert Hałasiński, następnie Pani dyrektor Maria Walczak, Pani kierownik Katarzyna Lewandowska, inni nauczycieli oraz uczniowie.  Impreza przebiegała w sprzyjającej, pozytywnej, pełnej dobrej energii  atmosferze.

Imprezę przygotowała Pani Danuta Galczak.   O grafikę  zadbała pani Izabela Czerwińska . Oto fotki z imprezy.


Pracowite wakacje uczniów ZSE

Uczniowie Ekonomika w lipcu i sierpniu 2016 r. uczestniczą w projekcie  „Staże uczniów Włocławka szansą na lepszą pracę” realizowanym przez firmę PANACEUM-OMEGA Maria Jolanta Wyborska ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi Priorytetowej 10. Innowacyjna edukacja, Działanie 10.02 Kształcenie ogólne i zawodowe, Poddziałanie 10.02.03. Kształcenie zawodowe.

Nadrzędnym celem projektu jest podwyższenie i uzupełnienie umiejętności praktycznych
i zawodowych. Staże odbywa 45 uczniów z klas drugich i trzecich technikum  (25 logistyków
i 20 ekonomistów
). W rzeczywistych warunkach u pracodawcy doskonalą swoje umiejętności zawodowe oraz nabywają umiejętność odnalezienia się na rynku pracy.

Fotorelacje z organizacji staży i ich przebiegu znajdują się  w Galerii Zdjęć:

- Podpisywanie umów trójstronnych, odbiór dzienniczków stażu i środków czystości- spotkanie  w szkole;

- Szkolenie dla opiekunów stażu;

- Zdjęcia z opiekunami i przebieg staży u poszczególnych  pracodawców (OPAKOFARB, Biuro Podatkowe MAXIM, NEWELL POLAND PRODUCTION, EUROPANELS, Biuro Rachunkowe  E. Stolcman - Chrząszczyńska,  Market OBI).